İçeriğe geç

Başkası Hakkında Konuşmak

Share

Hayat insanın önüne hep güzel şeyler koyar, onu kendimiz kötüleştiririz. Çünkü egolarımız ve gereksiz merakımız bizi yanlışa götürür. Bir bilgisayar korsanının sloganında gördüğüm ifadeyi çok severim:

Hayat basittir, onu zorlaştıran bizleriz.

Gerçekten de öyledir. Hayatın önümüze getirdiği güzellikleri görüp yaşamak yerine kendi egolarımızın, isteklerimizin, meraklarımızın peşinde koşmaktan ömrümüzü tüketiriz.

İnsan sosyal bir varlıktır. Çevremizde sevdiğimiz ve sevmediğimiz insanlar vardır. İşte bu sosyal yapı içindeki sevdiğimiz ve sevmediğimiz insanlar bizim hayatımızın güzelliklerle dolu akışına karşı kendi kendimizi sıkıntılara sokmamıza vesile olurlar. Ve hemen her zaman da bu etkilerinden haberleri olmaz.

Özellikle gıybet, dedikodu dediğimiz aktarımlar içinde en çok konuşulan konu çevremizdeki bu sevdiğimiz ve sevmediğimiz insanlardır. Sevdiklerimizi övmeye, sevmediklerimizi yermeye çalışırız. Çoğu zaman da başkasının bizim de sevmediğimiz biri hakkında söylediği gerçek dışı ithamları biraz da abartarak ortaya süreriz. Burada ithamın gerçekliğinden ziyade her aktarıcının kendi hayallerindeki nefreti de içine katarak ürettiği senaryolar ve abartılar daha önemlidir. Her ekleme yeni eklemelerin kapısını açar.

Oysa birisi hakkında kesin hüküm verebilmek için onu tamamen kapsamak gerekir. Yani onunla her gün ve her saat birlikte olup her anını birlikte yaşamanız gerekir. İnsan bazen ömrünü birlikte geçirdiği eşini bile hiç tanımadığını şaşkınlıkla öğrenir ki başka biri hakkında hüküm vermek, ithamda bulunmak hak getire.

Beynimizin bizi kandırdığı en önemli nokta ise bu ithamları genellikle sevdiğimiz birinin iyiliği için yaptığımıza bizi ikna etmesidir. Öyle ya, siz duyduklarınızı birazcık da kendiniz eklemeler yapmış olsanız da sırf sevdiğiniz birini korumak için, onun iyiliği, huzuru, rahatı için söylemişsinizdir. Çünkü insanın egosu asla hata yaptığını kabul etmez. Hatalar başkalarınındır.

Hatanın kimde olduğu önemli değildir. Çünkü mahcup olan, utanç içine giren siz olursunuz. Eğer vicdanınız varsa.

Bu konuda basit ama mantıklı bir analiz süreci hayatınızın her aşamasında size koruma sağlar.

Hüküm Verme Analizi:

Eğer birisi hakkında bir şey duyarsanız, duyduğunuzu başkasına aktarmadan önce şu dört soruya cevap vermeniz gerekir.

  1. Bunu söyleyen nereden biliyor söylediğini, yanında mı yatmış?
  2. Söyleyenin ne amaçla söylediğini biliyor musun?
  3. Söyleyeceğin şeyin yanlış çıkması halinde, hakkında söylenen kişiye gidip herkesin içinde özür dileyecek onurun, cesaretin var mı?
  4. Duyduğunu ne amaçla söyleyeceksin? Söylediğin zaman o kişi ve/veya çevresindekilere iyilik mi edeceksin kötülük mü biliyor musun?

Eğer bunların tamamına kendinizden emin olarak olumlu cevaplar veremiyorsanız, duyduğunuzu kimseye söylemeyin.

Aksi halde karşılaşacağınız muhtemel sonuçlar şunlardır:

  1. Muhtemelen mahcup olacak, utanacaksın. Hakkında konuştuğun kişi ve/veya kişilere karşı mahcup olacağın gibi, söylediğin kişiye karşı da utanç içinde olacaksın. Çünkü o da senin söylediğini iddia ederek sana kızacak.
  2. Muhtemelen söylediğin kişiye iyilik ve yardım etmiş olmayacaksın. Aksine büyük ihtimalle onun hayatını cehenneme çevirecek olaylara sebebiyet vereceksin. En kötü ihtimalle üzecek, kalbini kıracaksın.
  3. Hepsinden önemlisi, çok büyük bir ihtimalle, hakkında konuşulan kişiden nefret eden birinin yalanına ortak, nefretine destek, intikamına alet olacaksın.

Eğer duyduğun şey gerçekten çok önemliyse yapman gereken tek şey vardır:

Hakkında konuşulan kişiye gidip açık açık soracaksın. O ne söylerse doğru kabul edeceksin.

Eğer söylenenin doğru olduğunu söylerse doğrudur. Söylemende sakınca olmadığını söylemedikçe kimseye söyleme.

Eğer söylenenin yanlış olduğunu söylerse yine doğrudur. Kesinlikle kimseye söyleme.

Sana doğru veya yalan söylemiş olması senin sorunun değil. Eğer yalan söylediyse onun ayıbıdır.

Gün gelir, şartlar değişir, olaylar değişir ve hedefte tek başına kalakalırsın. Hayatın utanç ve mahcubiyet içinde zorlaşır.

Gördüğün gibi hayat aslında çok basit, onu zorlaştıran sensin.

Zorlaştırma…

Share
Tarih:EğitimİnsanSosyalyaşam

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir