İçeriğe geç

Bor Madeninde Dünyayı Değiştirecek Buluş

Share

Bor madeni, herkesin bildiği gibi oldukça önemli bir maden. Sanayide kullanımı gittikçe artmakta olan bu maden, ülkemizin sahip olduğu büyük rezervler dolayısıyla, ülkemiz için daha da önemli hale geliyor.

Ancak bu madenin bir sorunu var, o da doğada saf halde bulunmaması. Sanayide kullanımı ise, saf hale getirilmesiyle mümkün oluyor. Bu saflaştırma işlemi, oldukça yüksek bir teknoloji ve masraf gerektiriyor. Bu yüzden, sanayide kullanılabilen, saf haldeki Bor’un fiyatı oldukça yüksek. Dünya piyasalarında kg fiyati 4.000-5.000 $ (ABD Doları) buluyor.

Bu haliyle, pek çok alanda kullanım imkanı olmasına rağmen kullanılamıyor. Ancak görünen o ki, Türk bilim adamları sayesinde bu sorun ortadan kalkacak gibi.

Bir grup Türk bilim adamı, Bor konusunda yaptıkları çalışmalar sonucunda, saflaştırma işlemini yeni ve çok daha ucuza yapabilecekleri bir teknik geliştirdiler. Bu teknikle üretilen saf Bor, dünya piyasasındaki fiyatlara göre yaklaşık 1.000 kat daha ucuza mâl oluyor.

Evet yanlış değil! Neredeyse 8-10 $ (ABD Doları) gibi bir rakama bir kg elde edilebilecek. Deneme üretimi yapıldı, üstelik patenti de alındı. Geriye bir tek üretim tesisinin kurulması kaldı.

Bilim adamlarının söylediğine göre, bu tesisin ülkemizde kurulabilmesi de çok kolay. Çünkü bu sistemin gerektirdiği tüm makine ve ekipman, yine kendileri tarafından yapılmış. Yani dışarıdan hiçbir şey almaya gerek yok.

Şu halde, işlenmemiş Bor madenimizi tonu 400 $’dan sattığımızı düşünürsek karşımıza inanılmaz rakamlar çıkar. Bu tesisi kurup, dünyaya işlenmiş Bor’u kilosu 2.000 $’dan satsak, tonu 2 milyon $’a gelir. Ham halde sattığımızın beş bin katı. İşte Türk ekonomisini kurtaracak bir buluş.

Üstelik sadece ekonomimizi kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda, Dünya ekonomilerini de avucumuzun içine almamızı, onları baskı altına almamızı sağlar.

Bilim adamlarımız üstlerine düşeni yapmışlar. Ülkemize, milletimize refah ve  geleceği tek başına sunacak bir buluş yapmışlar. Şimdi sanayimize ve sanayicilerimize düşen bu buluşu ekonomiye kazandırmak. Üretim tesisini kurup üretime geçmesini sağlamak.

Üretim tesisinin maliyeti ise öyle korkutucu rakamlar değil. Yaklaşık 80 milyon $ civarında. Sadece bir kg için 1,5-2 milyon $ kazandıracak bir tesis için bu rakam devede kulak.

Japon ve Amerikalı yatırımcılar bilim adamlarımızın peşinde. Ancak onlar yabancılara gitmesin, ülkemiz ve milletimiz kazansın diye çırpınıyor ve teklifleri geri çeviriyorlar. Kısıtlı imkanları ile kendileri yapmaya çalışıyorlar. Ancak görünen o ki, sanayimiz ve sanayicilerimiz için küçük olan bu rakamlar onlar için pek küçük ve ulaşılır rakamlar değil.

 

Bilim adamı bizim,

Patent bizim,

Maden bizim,

Makine bizim,

İşçi bizim,

Haydi sanayiciler! Bunun kaymağını yabancılar yemesin…

 

Demişiz yıllar önce bu yazıyı farklı platformlarda yazarken. Son durum şudur: Buluşu yapan bilimadamı daha fazla dayanamadı, kanser oldu ve çalışmalarını bıraktı.

Batı bizi kıskanıyor…

Share
Tarih:BilimEğitimİnsanSosyalyaşam

Tek Yorum

  1. Bu çalışma rafa mı kaldırıldı çok komik,bunu bir an önce değerlendirilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir